Stropkov
2023

Námestie s hradom Stropkov

 • GBA
  17 175 m2
 • Status
  Verejná architektonická súťaž
 • Autor
  Miloš Hájnik, Slavomíra Cichá
 • Vizualizácie
  Drahuš Mizerák, Slavomíra Cichá

Súťaž Námestie s hradom Stropkov

Základom konceptu je zobrazenie histórie mesta v jej najkrajšej podobe - náznakom aj zážitkom. Zachované hradby sú prezentované v exteriéri formou odhalenia, no s možnosťou sadnúť si na ne a tráviť čas v obklopení zeleňou. Pre spoznanie histórie mesta slúži novo navrhované lapidarium, kde bude mať návštevník možnosť prejsť si genézou vývoja, vzniku a urbanizmu mesta. Lapidarium ponúkne hmotné artefakty, ako aj interaktívnu prehliadku. Zavŕšením programu je možnosť zažiť krásny pohľad na mesto z veže Sanktuaria. Návrh počíta s vytvorením množstva posedovych zelených plôch a malých námestí. Keďže sa predpokladá, že hradby boli obkolesené vodnou priekopou, aj návrh počíta s umiestnením fontán okolo hradieb.

Súťažný návrh rieši územie v čo najväčšej miere s ohľadom na archeologické nálezy hradieb a prezentáciu histórie a kultúrneho dedičstva v podobe hradieb. Návrh nemá za cieľ ohúriť svojou pompéznosťou. Ide o citlivé zobrazenie histórie s kontrastom moderného novotvaru budovy bašty, ktorá zastáva funkciu lapidaria. Návštevník mesta má možnosť spoznať históriu mesta Stropkov pomocou priznaných kamenných hradieb, ktoré kopírujú morfológiu terénu. Novo navrhované námestie zároveň ponúka množstvo priestorov pre posedenie, stretávanie sa, prechod skrze bez bariér, alebo organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí.

Návrh rieši kolízne situácie križovatky v JZ časti preskupením parkovania pozdĺž južnej časti hradieb. Vznikajú nové parkovacie miesta (28 PM), doplnené o bezbariérové státia (5 PM) ako aj nabíjacie stanice pre elektromobily (4 PM). Nové námestie je dopravne prepojené so súčasným bez bariér, aj preto je možné bezkolízne zásobovanie objektov. Vo verejných priestoroch a pri objektoch sa počíta s osadením stojanov pre bicykle, informačných tabúľ a mestského mobiliáru.

Objekt Bašty je riešený ako železobetónová monolitická konštrukcia (steny a stropy) v stredovej časti dispozície podoprená stĺpmi. Zakladanie stavby je v dostatočnej vzdialenosti od zachovaného kamenného muriva hradu ako nezávislá konštrukcia. Fasáda objektu je navrhovaná z pieskovcového kamenného obkladu s otvorenými perforáciami pre príjemnú hru so svetlom v interiéri lapidaria. Interiér lapidaria taktiež ponúka priehľadnú ochozu tvorenú z podlahových roštov, ktorou je možné vidieť hradby z nadhľadu, alebo sa pomocou sústavy bezbariérových rámp návštevník pohybuje priestorom až k historickej podlahe bašty.

Kontakt

Pre spracovanie cenovej ponuky nám prosím pošlite nasledujúce informácie a podklady: adresa riešeného zadania, čísla parciel, Vaše predstavy a zadanie, fotografie, a podobne.

Dohodnite si s nami stretnutie alebo online konzultáciu.

Kontaktný formulár
Prosím vyplňte vaše meno a priezvisko.
Prosím skontrolujte vašu emailovú adresu.
Prosím vyplňte správne telefónne číslo.
Uveďte dôvod vyžiadania cenovej ponuky.
Sem presunte súbory alebo vyberte z PC
Max. 20MB
Pridať súbor
Nahrajte súbory v správnom formáte alebo do max. 20MB veľkosti.
Súhlasím so spracovaním osobných údajov

Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.

Kopírovanie obsahu z tejto stránky je bez písomného súhlasu štúdia zakázané.